Press "Enter" to skip to content

Sierpień 2022. Przecinek Przed, Że

Magazyn PRZECINEK, PRZED ŻE nr 3 sierpień 2022 – POWSTAJE NA OCZACH CZYTELNIKÓW

Wstęp

Wchodzimy w sierpień z informacją w tle. O tym, że papier drożeje i pociąga za sobą wzrost cen innych produktów. Oznacza to, że pieniądz traci na wartości nie tylko “obiektywnie” ale też wobec produktu, z którego jest wykonany. To znaczy, że inwestując w papier, zarabiamy i tracimy jednocześnie. To z kolei oznacza początek hiper-zmiany paradygmatu. No chyba że zwyczajnie nastąpi hiper-inflacja, wszystko będzie po staremu, a kamienia nikt nie ruszy.

Wchodzimy w sierpień z możliwością podobno uruchomienia sobie wakacji kredytowych. Możliwość dotyczy pewnej grupki kredytobiorców, tzn tych, którzy hipoteczny wzięli hipotetycznie kredyt we frankach. Bo tak gwoli ścisłości, umówmy się, taki zapis w umowie jednoznacznie skazuje, że nie pożyczono tutaj nikomu żadnych franków:

W sierpień wchodzimy z informacją, że NATO pilnuje porządku między Serbią a Kosowem i że zabito przywódcę terrorystów (matko, myślałem, że trafili Putina), któregoś z przywódców Al Kaidy.

W sierpień wchodzimy z brzmiącym jeszcze w uszach odczytanym listem (zamiast krótkiej homilii; czy to się godzi?) w sprawie sierpnia – miesiąca abstynencji (bo do trzeźwości jesteśmy wezwani na co dzień; trwają spory, na czym polega różnica, ale prawdopodobnie (nie licząc kierowców na służbie) jest w miarę łatwa do uchwycenia).

W sierpień wchodzimy z ideologicznie wykorzystanym, instrumentalnie potraktowanym symbolem krzyża w imię “uświęcenia” fuzji Orlenu i Lotosu.

No i tak wchodzimy w ten kolejny miesiąc wojny na/w Ukrainie, a w tle działają te wszystkie mechanizmy sprzęgające występowanie błędów logicznych na psychologię tłumu. Po każdej stronie sporu ideologicznego występują osoby neurotyczne. W każdej zbiorowości występują osoby zideologizowane. To się spiętrza, bo się samo-nakręca. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój.

O swojej rozmowie z Jackiem Podsiadłą w Radiu Nowy Świat wspominał Jerzy Sosnowski w najnowszej, letniej Więzi. Panowie przekomarzali się z lekka, czy mówić W czy NA. Rozumiem, bo sam jeździłem Do Ukrainy i W niej bywałem, gdy literalnie nie było to jeszcze poprawne, a było wręcz niemodne. Brutalnie zinterpretował słowa Jerzego Sosnowskiego redaktor tworzący śródtytuły, czy też wyjątki z tekstu (na zachętę). W tekście stoi bowiem tak: “Moment pożegnania z tym rozkosznie jednoznacznym widzeniem sprawy…”. W rzeczonej parafrazie stanęło ciut inaczej, bez marginesu niepewności: “Moment pożegnania z pacyfizmem pamiętam bardzo dokładnie”. Przypomniał się przebój niszowy jakże undergroundowej kapeli Koherencja, opisujący dramat rozdarcia. Swoją drogą o dramatach rozdarcia raczej, niż o słuszności lub niesłuszności tych czy innych (nawet popartych tradycją) zachowań, poglądów, wierzeń pisać powinni nobliści.

Znowu wojna – katastrofa
Będzie rozejm, władza nowa
Politycy tacy sami
Zawsze będą rządzić wami

Będą stąd albo z daleka
Powołają każdego człowieka
Zawsze wrzaski, zawsze krzyki
Nowa wojna – nowe wyniki

Nie ma miejsca dla pokoju
Pacyfiści, wszyscy do boju
Hej, rodacy, spójrzcie wokół
Wkoło macie samych wrogów

Znowu wojna albo nie
Politycy mają cię
Będą stąd albo z daleka
Oni mają każdego człowieka

Pacyfiści, Koherencja, 1994


Pogoda jak zwykle przepiękna. Tyle że my – jak miała powiedzieć Dorota Masłowska – wolimy pewną, budzącą złe emocje nieprawdę.

W wyniku suszy giną ryby.

8.8.2022

Normalnie Światowy Dzień Kota obchodzi się 17 lutego, ale w UK lokalny Dzień Kota przypada właśnie dziś. I to właśnie dzisiaj zakon Psów Pańskich (Domini Canes) obchodzi święto swojego założyciela św. Dominika Guzmána (z hiszpańskiego: Domingo Nuñez de Guzmán – czy nie od jego imienia pochodzi nazwa polskiego Santo Domingo, Sandomierza?).

Dzieło Mikołaja Kopernika “O rewolucjach ciał niebieskich” było dziełem rewolucyjnym na miarę rewolucji takiej miary, które zasługują na miano kopernikańskich. Kopernik, mimo że żył w średniowieczu, jako humanista i człowiek renesansu, nie tyle wyprzedzał epokę, w której przyszło mu działać, co raczej był protoplastą epok kolejnych. Jak Iggy Pop – protoplasta postpunka w czasach, gdy jeszcze nie było punka.

Kostka Rubika

Aktualny rekord naszej redakcji wynosi 2:25,15.

Bób arabski

Jego kariera w Europie rozpoczęła się po triumfie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, dokąd dotarł z Warszawy, osiadłszy po drodze na noc w Będzinie. Od tego czasu zamek, zbudowany nie dosłownie rękami Kazimierza the Great’a (to znaczy, że nie na Śląsku, bo go Kazimierz tam nie sięgał nawet kielniami swoich murarzy), zaczął powoli podupadać. Mimo wszystko nadal dziarsko stoi raczej w górze niż dole.

Studnia

Jacek Podsiadło w rozmowie z Marcinem Świetlickim. Świetlicki nie lubi czytać cudzych wierszy, bo nie wie, jak je intonować. Podsiadło ma odwrotnie, bo wstydzi się intonować własne. W ten sposób nikt nigdy nie przeczytał mi Podsiadły.

Miniatury filozoficzne

Filozofia religii
Chrześcijaństwo z samego początku nazwane zostało DROGĄ, więc jako takie jest PROCESEM. Proces to – jak mówi definicja – przebieg ZMIAN. I to akurat zgadza się z zastaną rzeczywistością, w jakiej uczestniczymy, której doświadczamy EMPIRYCZNIE.

Filozofia języka
Firma jest nazwą, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność. Czy jako taka może mieć swoją nazwę? Byłaby to meta-nazwa. Nazwa nazwy.

Logika

Rzetelna refleksja nie jest możliwa bez zastosowania zasad logiki. Rzetelna dyskusja, czyli dyskusja jako taka, nie jest możliwa bez rzetelnej refleksji oraz zawieszenia przekonań.

Miniatury polityczne

Miniatury fabularne

Film

Książka

Posłowie

Na koniec taki lepiej:

lepiej w domu było siedzieć
niż po-co-tu-być nie wiedzieć

Kto czytał, ten bomba.

Comments are closed.

Mission News Theme by Compete Themes.