Press "Enter" to skip to content

Listopad-Grudzień 2022. Przecinek Przed, Że

Miesięcznik. Powstaje na oczach Czytelników

Wstęp

Dzień dobry, zaczynamy numer listopadowy. Listopad to piękny miesiąc. Jest jesienny nawet wtedy, gdy cały się jawi pokryty śniegiem. I tu się kłania porządek jawienia (poznawczy) jako antyteza porządku przyczynowo-skutkowego (genetycznego). Miesięcznik “Przecinek Przed, Że” też można czytać z góry na dół, albo jak kiedyś “Świat Młodych” – od końca. Zachęcamy do eksperymentowania.

Cytat miesiąca

Kiedy jest się szefem orkiestry, trzeba opanować szeroki repertuar.

Spostrzeżenie miesiąca

Renesans – złote wieki alchemii.

Informacje z terenu

Brytyjski piosenkarz i influenser (kluczowe to, że transpłciowy) nawraca się na chrześcijaństwo. Tylko po co o tym pisać? Żeby za rok podkulić ogon, gdy przejdzie na hinduizm?

Mundial zaczął się w Katarze. Po co o tym pisać? Chyba żeby podkreślić łamanie praw człowieka budującego w tym kraju stadiony. Cóż, Łan Łerd Łan Drim.

Myśli Ciela

Nic nie jest takie jak kiedyś. Myśli Pascala były zielone. Dziś są niebieskie. Stare fotografie zbrązowiały i stały się nieczytelne, jak niewyrobioną ręką spisane ikony.

Miniatury fabularne

Jest to opowieść o małym Mieczysławku, któremu ksiądz odmówił podania komunii świętej na rękę, bo tak. W sensie: bo nie. W sensie na dłoń (wewnętrzna strona ręki). Mieczysławek sprawdził to w encyklopedii, którą prenumerowali jego rodzice. Otóż ręka trzyma się (nomen omen, ale nie palcami) przedramienia, które z kolei, chwytając się łokcia, trzyma się na ramieniu, które z drugiego końca (bo każde ramię jest jak kij) tkwi w tułowiu. Przy czym należy uważać, żeby nie wyskoczyło z barku.

Książka

Film

Aby schronić się przed chłodem, a przy okazji poćwiczyć akomodację, niezrażony tragicznym odbiorem “Córek dancingu”, skoczyłem do kina na “Silent Twins”. W ostatnim rzędzie usiadłem. Na reklamach jeszcze nie wszystko widziałem, ale z biegiem czasu napisy stały się – może nie jak brzytwa, ale jednak – wyraźne.

Posłowie

Comments are closed.

Mission News Theme by Compete Themes.