Press "Enter" to skip to content

Marzec – kwiecień 2023. Przecinek Przed, Że

Miesięcznik. Powstaje na oczach Czytelników

Wstęp

Dzień dobry! O przepraszam, to nie dziennik, lecz miesięcznik. Miesiąc dobry! Uwaga, druga połowa marca to czas najśredniejszych dni w roku. Podobnie jak w końcówce września. Dlaczego ciut inaczej przeżywamy te dwa przełomy średniości? Otóż nie tylko dlatego, że tu dnia z dnia na dzień kosztem nocy przybywa, a tam z kolei odwrotnie. Powodem jest również dłuższe obowiązywanie czasu wschodnio-jagiellońskiego, a krótsze czasu zachodnio-piastowskiego. To znaczy, że w pierwszym dniu wiosny mamy w Polsce południe około godziny 12.00. A jak to będzie pół roku później? Zobaczymy. Bo południe to jednak rzecz ruchoma. Jak niektóre święta uchodzące za nieruchome, a jednak przesuwane przez wyżej w hierarchii postawione. A czy nie byłoby prześwietnie i wspaniale, gdyby święto Zwiastowania pokryło się czasem z Wielkanocą? Albo Pesach ze świętem o tajemniczych nazwach Великдень lub Пасха. Tudzież.

Z tym wątpliwej wagi mottem zacznijmy zatem i zarazem:

Życie polega na kombinowaniu. I na niczym więcej
(mądrość ludowa)

Mimo że

Jeżeli nas nie czytasz, Mimo-Wszystko-Czytelniku, to mimo że nie czytasz, wyjaśniamy, że powody (oprócz oczywistych) mogą być dwa: 1) bo nie nie mamy clickbaitów, więc nie trafiasz 2) bo piszemy krótko, więc nie trafiasz. Mimo że brzmi głupio, jest wielce prawdopodobne to.

Wiadomość od redakcji wKosciele.pl:
Mimo że nikt z nas koloratek nie nosi, nie musimy się w nich pojawiać. Zrozumienie tego faktu jest doświadczeniem otwierającym.

Informacje z terenu

Wydano nakaz aresztowania Putina, tego bandyty z Rosji. On i tak się boi pojawić w terenie, bo wie, że w Polsce nie tylko wpuszcza się gaz łzawiący do pociągu, gdy jest podejrzenie, że niektórzy wsiedli bez biletu, ale też strzela się do pacjentów wybudzonych z narkozy czy do bitych studentów na juwenaliach.

Kalendarium

Na Światowy Dzień Kostki Rubika (17 kwietnia) przygotowaliśmy rekord redakcji w wysokości 33.536 s. Rekord dnia natomiast (w sensie zaś) to 40 sekund.

Zdrowie

Istnieje teoria, że depresja nie sprzyja czytaniu długich tekstów, bo utrudnia koncentrację. Wydaje się, że to nie takie proste, skoro niejedno doświadczenie przeczy tej teorii. Jednak tym wszystkim, którym skupić się (z tego czy innego powodu) jest trudniej, wychodzimy na przeciw. Tym którym skupiać się zwyczajnie nie chce, także. No i – żeby nie było – skupionym, skupiającym się, pragnącym skupienia też. Jak najbardziej. Dlatego w ten oto płynny sposób przechodzimy do kolejnego rozdziału, jakim jest…

Filozofia

Filozofia poezji. Eksperymentalne formy sztuki mają na celu generowanie nowych form, z których można by odczytać nową treść. Treść treścią, ale forma czysta to koncepcja prawdziwej sztuki, bo dla sztuki, a nie treści. Artyści – w tym poeci – zaczęli symulować coś, co potem, gdy już były rzeczywiste narzędzia, nazwano sztuczną inteligencją. Zdawali się na przypadek. Dziś przypadek jest co najwyżej pseudo-losowy, jak ciąg zero-jedynkowy skrzętnie wcześniej sobie obliczony, lub wypluty z matematycznego wzoru. Czy można wykreować nieskończoność czasu i przestrzeni? To proste jak prosta. Rysuje się proste już w podstawówce (“już w podstawówce”, cóż za obnażające przedzałożenie).

Historia

Piątek z Pankracym nadawany był w Telewizji Polskiej w latach 1978-1988. W roku 1988 zastąpiło go Okienko Pankracego i prowadzącego – Zygmunta Kęstowicza – zastąpili kolejno: Tadeusz Chudecki i Artur Barciś. Głosu i ruchu użyczał Pankracemu Hubert Antoszewski. Autorem programu był Maciej Zimiński, a reżyserowali go: Piotr Friedrich i Bohdan Radkowski.
Zygmunt Kęstowicz wystąpił w Stawce większej niż życie, której postać główną odgrywał Stanisław Mikulski (późniejszy Pan Samochodzik z serialu Samochodzik i templariusze, w którym z kolei pojawiła się Danuta Szaflarska, której postać a propos skarbu templariuszy wspomina Skarb z 1948 – trzeci film z udziałem Danuty Szaflarskiej (Samochodzik i templariusze był jej pierwszym serialem).

Książka

Film

Dlaczego na planie filmowym co i rusz dochodzi do klapsów? Media donoszą, że tu czy tam padł pierwszy klaps, jakby to było oczywiste i oczekiwane, jak wtedy, gdy G.C. zawołał w stronę Justyny: “pierwszego [Fryderyka] mamy”. To cytat z nie-pamięci. Niech ktoś przywoła materiał źródłowy do “pamiętnego” powitania Polaków przez Benedykta XVI. Niechby ks. P.P. podał wiarygodne dowody na to co powiedział (w Radiu J.), że Jurek O. powiedział “wasi rodzice są p.”. No nie powiedział! A słyszał ktoś jak rzekomo sam Piłsudski powiadał o narodzie i o ludziach?

Posłowie

Niektóre rzeczy się starzeją, inne dopiero zestarzeją. Proces trwania w czasie jest procesem przemijania, starzenia się. Jeśli dziś wydaje się, że to wydanie “Przecinka” jest nowe, jeśli dziś nas cieszy, to jednocześnie oddala się, odchodzi w czasie, ulega działaniu strzałki czasu. Kiedyś będzie stare. Nie młodnieje, żeby potem się starzeć. Posuwa się nieznacznie i powoli, aż w końcu (wcale nie w końcu), ktoś zauważy różnicę między “dziś” a “wtedy”. To przyszłe na tę chwilę “dziś” potem będzie przeszłe. Wszystko jest przeszłością. A jednak żeby przeżyć wydarzenie, trzeba być jego świadkiem. Być przy nim przed, w trakcie i zaraz po. Czy upływ stanowi lub świadczy o podstawach ontycznych?

Comments are closed.

Mission News Theme by Compete Themes.