Press "Enter" to skip to content

Wakacje 2023. Przecinek Przed, Że

Wstęp

Żeby kózka nie skakała, TOBY nóżki nie złamała
(mądrość ludowa, przytoczona w celu polemicznym w wierszu Juliana Tuwima)

Mimo że

Redaktor, mimo że kiedyś poeta, nie rozumie literatury. Przestał rozumieć. Zapomniał o istnieniu podstawowych środków. Zapomniał o istnieniu kontekstu. A co by było, gdyby potraktować dosłownie JEGO twórczość? Mimo że lansował samodzielne myślenie, dziś nie ma pytań. Ma gotowe odpowiedzi.

Okres jest przedwyborczy. Na kogo zagłosujemy? “Nie wiem, wszyscy są fajni” – chciałoby się odpowiedzieć cytatem. Źródło uciekło. Mam nadzieję, że nie wyschło.

Pogoda jest piękna. Mimo że dzieci i młodzież poszła do szkół (wrzesień; organy indoktrynacji już moczą majtki z radości), ciągle są wakacje. Uświadom to sobie, sobie.

Abp Stanisław Gądecki pisze list do księży, bo w wakacje w jego diecezji pięciu opuściło szeregi. Kapłaństwo to, kapłaństwo tamto. Służba kapłańska, kryzys kapłaństwa, rzeczywistość, w której osadzony jest każdy kapłan… Zaraz, zaraz, kto to jest “każdy kapłan”? Arcybiskup zapomniał, że to każdy ochrzczony. Na mocy sakramentu chrztu. Tak, właściwym sakramentem kapłaństwa (również kobiet i dzieci) jest chrzest. Nie inaczej.

Banalna obsada “Lipowa” i “Zielonej granicy” nie zachęca. Reżyserzy mają to szczęście, że mogą reżyserować w różnych teatrach. Aktorzy rzadziej. Widzowie zwykle skazani na jeden (swój) teatr, nie wyobrażają sobie innej obsady. Więc księdzem będzie Olaf, Julię zrobi się na rudo, a Maja pierwszy raz zobaczy żubra. Anię obłoży się materacami.

Widzów Pana Samochodzika potraktuje się jak idiotów.

Widz nie jest idiotą – oto przesłanie z konferencji prasowej z twórcami filmu Zimna wojna. Okazuje się, że nie trzeba patrzeć w bok czy w górę całą głową. Wystarczy ruszyć oczami. Podobno.

Comments are closed.

Mission News Theme by Compete Themes.